Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilciğinden açıklama

Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilciğinden açıklama

Uslu, Türk-İş’e bağlı sendika başkanları ve temsilcilerinin katılımı ile Afyonkarahisar İl Temsilciliği önünde yaptığı basın açıklamasında, son günlerde kıdem tazminatı ile ilgili sıkıntılı bir süreç yaşandığını belirtti.  Kıdem tazminatının işçilerin çocuğunun düğün parası, kendisinin ev parası olduğunu dile getirerek, “Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.” dedi.


“KIDEM TAZMİNATI, TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ VE TÜRK-İŞ’İN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR”


 Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı topyekun bir mücadele edilirken gündeme getirilen bu konunun işçilerin çalışma huzurunu bozduğunu ifade eden Uslu, “İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.  Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir.” diye konuştu. Uslu, kıdem tazminatı ile ilgili bugünden itibaren çalışma yapacaklarını, araçların camına, sendika binalarına afişler asılacağını sözlerine ekledi. AA

AK Parti ‘Sen yoksan bir eksiğiz’ sloganı ile üyelik seferberliği başlattı

AK Parti ‘Sen yoksan bir eksiğiz’ sloganı ile üyelik seferberliği başlattı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları tarafından, partiye yeni üyelik işlemleri için Zafer Meydanında stant kuruldu. Büyük ilgi gören standa gelen vatandaşlar hem AK Parti’ye üyeliğini yaptırdı hem de merak ettiği konularda teşkilat mensuplarından bilgi aldı.


 


Standı ziyaret ettiler


 


AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Sezen, beraberinde Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban ve Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz ile birlikte standı ziyaret ederek gençlerle görüştü.


 


Hedef 15 bin üye


 


Konuya ilişkin bir açıklama yapan İl Başkanı Sezen, “AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı olarak yeni üye seferberliği başlattık. İl Merkezimizde yaklaşık 35 bin üyemiz var. Üye sayımızı 50 bin ve üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Görünen o ki vatandaşlarımızın teveccühü ile hedefimize en kısa süre erişeceğiz. Bu süreçte mevcut üyelerimizi arayarak güncellemelerimizi yaparken yeni üyelikler için de vatandaşlarımızla irtibata geçiyor ve üyelik işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Afyonkarahisarlı hemşerilerimiz, kuruluşuna ev sahipliği yaptığı AK Parti’ye 18 yıldır kesintisiz destek vererek büyük bir teveccüh gösteriyor. Ben tüm Afyonkarahisarlı hemşerilerimizi yeni üye çalışmalarımızda, partimize üye olmaya, bu büyük ailemize katılmaya davet ediyorum. Üye kayıt işlemlerimize yoğun ilgi gösteren vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. ‘Sen yoksan bir eksiğiz’ sloganımızla çıktığımız bu yolda halkımızı, ülkemizin aydınlık yarınlarına umut olan partimize katılmaya davet ediyorum” dedi.  AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Avrupalı kozmetik firmalarının tercihi Afyonkarahisar kirazı

Avrupalı kozmetik firmalarının tercihi Afyonkarahisar kirazı

Bölgedeki Napolyon (Ziraat 0900) cinsi kiraz bahçelerinde, dölleyici rol üstlenen “gılli” çeşidinin Türkiye’de neredeyse tamamı Afyonkarahisar ile Konya’da yetiştiriliyor. Hasadına başlanan “gılli” çeşidi kiraz türüne, genellikle kozmetik, boya ve gıda sanayisinde kullanılmak üzere Avrupa ülkeleri ile ABD, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki dev firmalar ilgi gösteriyor. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Afyonkarahisar’da 41 bin dekar arazide kiraz üretimi yapıldığını ve bu bahçelerde de dölleyici özellikte yetiştirilen yöresel “gılli” çeşidinin bulunduğunu söyledi.


”Talepten memnunuz”


“Gılli”nin diğer kirazlara göre aromasının yoğun olduğunu dile getiren Acar, şöyle konuştu: “Bu kiraz türümüz genellikle dondurulmuş ve kurutulmuş gıda olarak yurt dışına gönderiliyor. Oralarda da kozmetik, boya ve gıda sanayisinde kullanılıyor. Bölgemizdeki kiraz bahçelerimizde yetiştirilen ‘gılli’ çeşidimizde bu yıl rekolte don olayları nedeniyle düştü. Bölgemizde 5 bin ton civarında ‘gılli’ çeşidi kiraz üretimimiz var. Geçen yıl bu kiraz çeşidini, 20-30 ülkeye ihraç ettik. Bunların başında Avrupa ülkeleri ile ABD, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti geliyor. Buradaki dev kozmetik firmalarından, gılliye yoğun talep var. Talepten memnunuz.” Acar, alımı yapılan “gılli”nin Çay ile Sultandağı ilçelerindeki tesislerde dondurularak ihracata hazır hale getirildiğini aktararak, “Bu kiraz türümüz yöreye özgüdür. Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan bir tür değil. ‘Gılli’ çeşidimiz de kirazda başka bir önemli ihracat kalemimizi oluşturuyor. Yine, bu yıl da gelen taleplere göre çok sayıda Avrupa ülkeleri ile ABD, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne de ‘gılli’yi ihraç edeceğiz.”


“Kirazımızın alımı 3-4 lira arasında yapılıyor”


Sultandağlı kiraz üreticisi Özcan Şafak da bahçelerinden topladıkları “gılli” çeşidi kirazları ilçedeki meyve hallerindeki tüccarlara satışını yaptıklarını vurguladı. Bölgede kiraz bahçelerinde rekoltenin bu yıl düşük olduğuna değinen Şafak, ”Gılli çeşidi kirazımızın alımı 3-4 lira arasında yapılıyor. Üretici olarak bu fiyatların biraz daha yükselmesini bekliyoruz. İhraç edilen ‘gılli’ çeşidi kirazımızın da genellikle kozmetik sanayinde ruj ve makyaj malzemesi olarak kullanıldığını biliyorum.” değerlendirmesinde bulundu. AA

Yerli üretim ile dışa bağımlılığımızı azaltıyoruz

Yerli üretim ile dışa bağımlılığımızı azaltıyoruz

 


 


İl Özel İdaresi köylerin yaşam kalitesini iyileştirmeye devam ediyor. Yolların dayanıklılığını artırmak ve zamanla deforme olmasını önlemek amacıyla beton yol uygulamasını hayata geçirdi. Vali Gökmen Çiçek’in katılımıyla yapılan törende Ankara yoluna bağlantı yolu olan İscehisar İlçesi Çalışlar Köy yoluna beton yol döküm işlemi başladı.


Programda konuşan Afyonkarahisar İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban; “ Bu yolumuz 15 Santimetre, çimento yerli üretim, bu şekilde de dışa bağımlılığımızı azaltıyoruz. Bu denememizde başarılı olacağımıza inanıyoruz. Buraya tüm Belediye Başkanlarımızı çağıracağız. Onlara da yoldaki konforluğu rahatlığı göstermek istiyoruz. Belediye Başkanlarımız da bu yolu beğenir ise İl Özel İdaremiz, protokollerle sıcak asfaltta olduğu gibi silindir ile sıkıştırılmış beton yol uygulamasını yollarına yapmaktan büyük bir mutluluk duyacağız. Afyonkarahisar’ın ilk beton yolu hayırlı olsun” dedi.


DENETLEMELERİMİZ DEVAM EDECEK


Dışa bağımlı olmadan yapacağımız bu denemede başarılı olacağımıza inanıyoruz. Buradaki işlemleri 4-5 günlük bir çalışmanın ardından tamamlayacağız. Güncel fiyatlarla baktığımız zaman beton yol uygulaması, sıcak asfalta göre 5 santimetre daha kalın olmasına rağmen yüzde 50 daha ucuza mal olacak.  Yolumuz en kısa zamanda trafiğe açılacak. Tabi açıldıktan sonra denetlemelerimiz devam edecek.  Tonu 950 TL olan asfalt şu anda 2 Bin 100 TL civarına geldi güncel fiyatlara baktığımız zaman beton yol daha ucuz” diye konuştu.


 ÇOK DAHA DAYANIKLI OLACAĞINA İNANIYORUZ


Beton yolun neden kullanıldığını anlatan Vali Gökmen Çiçek: “Bugün İl Özel İdare’mizin uzun süredir üzerinde çalıştığı ve daha önce Karadeniz Bölgesinde uygulanan, ülkemizin aşırı yağış alan ve iklim şartlarının aşınmaya müsait olduğu yerlerde uygulanan beton yol ile çalışmaya karar verildi. Çalışlar Köyü ile Ankara ana yoluna bağlantı yolu olan 3 km’lik yolda ilk denemeyi yapacağız. Bugün bizim açımızdan önemli bir gün. Tamamen yerli ve milli malzemeler kullanılarak çok daha dayanıklı olacağına inandığımız, Karadeniz’de görev yaptığım sürede yararını bizzat gördüğüm bir yol yapıyoruz. Bu sebeple İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Toy’a teşekkür ediyorum” dedi. 


İL ÖZEL İDARESİ’NİN CİDDİ VE DİSİPLİNLİ BİR ÇALIŞMASI VAR


İl Özel İdaresi’nin bugüne dek ciddi çalışmalar yürüttüğünü belirten Vali Gökmen Çiçek: “Benden önceki dönemde İl Özel İdaresi’nin ciddi ve disiplinli bir çalışması var. İnşallah bundan sonraki süreçte de hep beraber aynı şekilde çalışacağız. Bir takım oyunu şeklinde İl Özel İdare’mizle Afyon’umuza değer katacağız. Daha güzel işler ve daha büyük açılışlarda beraber olacağız” diye konuştu. İş makinasına çıkan Vali Gökmen Çiçek beton yol yapımı çalışmalarına destek verdi. İşçilere kolaylıklar dileyen Vali Gökmen Çiçek, beton yolu köy sakinlerine hayırlı olmasını diledi. Selçuk

“Basının doğruluğu ve tarafsızlığından kuşkunuz olmasın”

“Basının doğruluğu ve tarafsızlığından kuşkunuz olmasın”

“AFYONKARAHİSAR YEREL BASINI GÜÇLÜ BİR CAMİA”


Afyonkarahisar Hisar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Dilek ve Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt katılığı bir televizyon programında konuştular. Yerel basının sorunlarına değinen Dilek ve Küçükkurt; “ Afyonkarahisar yerel basını güçlü bir camia. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Şerife Münire Burcu, Afyonkarahisar için büyük çaba sarf etti” ifadelerini kullandılar. Programda konuşan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt; “Pandemi süreci Dünya ve Türkiye için gerçekten zor bir süreç oldu. Yerel basın aslında birçok alanı içeriyor. İçerisinde gazetelerimizden tutun, TV kanallarımız hepsi emekle, çabayla programlarını hazırlıyor. Biz haftanın ikişer gününde gazetelere gazete çıkartma günlerini paylaştırdık. Kanal 3, Kocatepe, Ana haber, Kadınana, Türkeli, Hisar, Odak Gazetesi’nin gazete çıkarma günleri paylaştırdık. Burada ki amacımız çalışan gazete personelini pandemiye karşı korumak. Pazar günü hariç hafta içi her gün gazete çıkartılıyor. Bu şekilde bir ay daha devam edecek bu kurallar uygulanmasaydı Afyonkarahisar da çalışan gazete personelimiz çok büyük sıkıntılar yaşayabilirdi” cümlelerini kullandılar.


“VİRÜS HEPİMİZİ ÇOK BÜYÜK BİR ŞEKİLDE ETKİLEDİ”


“Pandemi dönemi hepimizi çok büyük bir şekilde etkiledi” diyerek sözlerine başlayan Hisar Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Dilek ise; “ Çalışan arkadaşlarımızın bu konuda özverili çalıştıklarını biliyoruz. Haber toplama sıkıntılarının olduğunu biliyoruz. Bunların yanında Basın İlan Kurumu’nun bizlere değer verdiğini görüyoruz. Bu arada Şehrimize yeni gelen Sayın valimiz hareketli ve enerji dolu bir insan olarak gördük. Hem devlet olarak hemde enerjisi ve potansiyeli olarak Afyonkarahisar da büyük yatırımlar yapacağına inanıyoruz. Neredeyse ilçelerimizin yarısını gezdiler. Sayın valimizin Afyonkarahisar için elinden geleni yapacağına inanıyoruz. Heyecanlı olması, halkla iç içe olması sevindiriyor, buradan valimize tekrar hoş geldin diyoruz.  Basın olarak her şeyin üstesinden geliyoruz, en doğru bilgileri ele almak için çaba gösteriyoruz. Basının gücünden, tarafsızlığından ve en doğru bilgileri yazacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.


AFYON BASININA ÇOK GÜVENİYORUM ÇOK GURUR DUYUYORUM


Dilek; Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu sayesinde başlayan ve devam eden sevgi yılı, basında keyifli bir süreç yaşanmasına vesile oldu. Basın olarak herkesin gönlünde hoş bir sevgi bıraktık. Ben Afyon basınına çok güveniyorum, çok gurur duyuyorum. Bütün arkadaşlarım hep birlikte hareket ediyor, hepsini tebrik ediyorum. Afyon’un korona sürecini çok kolay bir şekilde atlatacağını düşünüyorum. İlerleyen süreçte sevgi yılı projesi daha da ilerleyecektir. Bizim insanımızın gözü tok ve devletin güler yüzünü gördükleri zaman devletimiz sağolsun diyorlar.  Valimizin bu konu üzerinde yapacağı çalışmalar için şimdiden çok teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. Yurdanur özel

Yarım Milyon çiçek toprakla buluşturuldu

Yarım Milyon çiçek toprakla buluşturuldu

 


 


Bu güne kadar gerçekleştirdiği yeşil alan ve park çalışmalarıyla örnek olmaya devam eden Afyonkarahisar Belediyesi, her geçen yıl hizmet çıtasını yükselterek, kentteki parkları çiçek bahçesine çevirdi. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’te M. Sami Hancıoğlu Masal Parkında devam eden çalışmaları inceleyerek ekiplerle birlikte çiçek ekimine bizzat katıldı. Aralarında M. Sami Hancıoğlu Masal Parkı, Veysel Eroğlu Parkı, Akarçay, Karayolları Parkı Şehit Ömer Halis Demir Parkı, irili ufaklı yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik yeşil alan üzerindeki 236 adet park rengarenk oldu.


“KENDİ ÇİÇEĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETMEYİ AMAÇLIYORUZ”


Afyonkarahisar Belediyesi olarak yaz aylarının gelmesiyle birlikte şehrimizin rengarenk bir görünüme kavuştuğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Zeybek,  yarım milyon çiçeği toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Afyonkarahisar’ı yeşil alan konusunda örnek bir kent yapmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Zeybek, “Afyonkarahisar Belediyesi olarak şehrimiz genelinde yarım milyon çiçeği toprakla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda amacımız kendi bünyemizde bir sera oluşturarak çiçek üretimi yapmak. 1,5 milyon metrekare yeşil alan ve 236 adet parkımızı adeta çiçek bahçesine çevirdik. Amacımız vatandaşlarımızın aileleriyle parklarda hoşça vakit geçirmesini sağlamak. Bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. SELÇUK

Taytak, seçimlerin 2. Yıl dönümünde Afyon’da ziyaretlerde bulundu

Taytak, seçimlerin 2. Yıl dönümünde Afyon’da ziyaretlerde bulundu

Afyonkarahisar Valiliğine atanan Vali Gökmen Çiçek’i ziyaret etmek üzere 24 Haziran tarihinde ilimize gelen MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, milletvekilliği seçimlerin 2. yılında Afyonkarahisar’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Milletvekili Taytak, MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, İl Yönetiminden Beytullah Bostancı, Ahmet Kahveci, Doğan Şimşek, Merkez İlçe Başkanı Fahri Fevzi Kartal, Ülkü Ocakları Başkanı Abdurrahman Timur Bayram ve MHP İGM Üyesi Ahmet Zeki Ertük ile birlikte parti binasında bir araya gelerek ülke ve yerel gündemi değerlendirdiler.


“TAYTAK, DEMİREL’E HEDİYE TAKDİM ETTİ”


Milletvekili Taytak ve beraberindeki heyet daha sonra işadamı Şuayp Demirel’i fabrikasında ziyaret ettiler. Taytak ve Demirel iş dünyasındaki gelişmelerle ile ilgili bir süre sohbet ettiler. Demirel, Milletvekili Taytak’a ve MHP heyetine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Milletvekili Taytak’ta Afyon ekonomisine katkılarından dolayı işadamı Demirel’e hediye takdim etti. YURDANUR MERGEN