Soğuk havalara dikkat – Afyon Hisar Gazetesi

Soğuk havalara dikkat – Afyon Hisar Gazetesi

Son günlerde havalar tekrar soğumaya başlamasıyla beraber kışlık kıyafetler tekrardan raflarda yerini aldı. Bu havalarda giyim ve gıda ya çok dikkat etmeliyiz. Günümüz malum korona virüs süreci bu dönemde grip ve korona yı karıştırıp daha fazla paniğe girmemeliyiz. Korona ülkemiz de aktif olarak yayılmaya devam ediyor bunu unutmamalıyız. Tedbirlere de sıkı sıkı ya uymalıyız. Unutmamalıyız ki virüs tedbirlerden güçlü değildir. Soğuk havalarda da sıkı giyindiğimiz zaman hiçbir sağlık problemimiz kalmamış olacak. Daha güçlü ve sağlıklı yarınlar için hep birlikte dikkat etmeliyiz. Çocukların sağlığı da çok önemli ayrıca, okullar da açıldı, artık velilere daha çok tedbir ve dikkat gerekiyor. İlaç kullanıyorsak, kullanıma ve reçetelere daha da dikkat etmeliyiz. Hekim kontrolü hariç ilaç kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Günümüz de her dönem bir hastalık çıkmaya başladı, bu yüzden yeme ve içmeye de dikkat etmeliyiz. İnsanlarla olabilecek temaslardan mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıyız. Çalışmaya ve üretmeye önem vermeliyiz. Bilmeliyiz ki ülkeyi kalkındıran üretimdir. Üretme yerini gelişmeye bırakacaktır. Gelişmeyle de daha aydın ve güvenli gelecek bizle beraber olacaktır. Çocuklarımıza ve yeni nesle daha güvenli bir gelecek bırakacağız. Hep birlikte Türk milleti olarak atlatamayacağımız şey yoktur.

Eğitimin önemi – Afyon Hisar Gazetesi

Eğitimin önemi – Afyon Hisar Gazetesi

Eğitim meşakatli bir iştir aslında. Önemli olan doğru ve dürüst bir şekilde sürdürmektir. Okuldaki eğitim, evdeki eğitim, çevredeki eğitim her şey hayatta bir ara da tutar. Eğitimsiz birey toplumda düzensizliği, anlaşmazlığı var sayar, hakim kılar. İlkokuldan başlayan eğitim yerini ortaokula, daha sonra liseye bırakır. Zamanla iş hayatına geçişte, birikilen tüm eğitim kariyeri belirginleştirir. Kariyer paraya, para saygınlığa bırakır yerini. Hayatta her daim bu böyledir. Eğitimden süregelen bilgiler hayatı biçimleştirir. Alfabe öğrenmeye ilk başlamayla beraber devamında hakikat olması için eğitimi seviyeli, olması gerektiği gibi devam ettirmeliyiz. Kitap okumaya özen göstermeliyiz. Kitap ufku, dünyaya bakış açısında önemli bir rol oynar. İnsan gelişiminde yardımcı olur. Temiz ve aydın bir gelecek için eğitime özen göstermeliyiz. Gelecekte çocuklarımız dan geçiyor, çocuklarımıza temelde eğitimi iyi vermeliyiz. Çünkü çocuklar geleceği hazırlar, günü güzelleştirir. Zamanla gelişen dünya düzenin de önemli ölçüde rol oynar. Zamanla eğitimin önemini anlarız. Sessiz kalmamız gerektiği noktada eğitimden dolayı kaldığımız nokta sabit durmalıyız. Eğitimli, aydın ve parlak bir gelecek için.

“Kısıtlama yaşanan sektörlere destek verilmeli” – Afyon Hisar Gazetesi

“Kısıtlama yaşanan sektörlere destek verilmeli” – Afyon Hisar Gazetesi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“SALGINDAN ANCAK TEDBİRLERLE KORUNABİLİRİZ”

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla bu yılın Mart ayından itibaren her ay olduğu gibi, bu ay da Meclis toplantısını video konferans yöntemiyle yaptıklarını kaydeden Başkan Serteser, “Bununla birlikte Yönetim Kurulu toplantılarımızı, Meslek Komiteleri toplantılarımızı, eğitimlerimizi de yine mecburi olarak video konferans yöntemiyle gerçekleştiriyoruz. Dileriz ki bu pandemi sürecini ülkemiz ve tüm dünya en kısa zamanda atlatır ve böylece sizlerle yüzyüze iletişimi yeniden sağlarız. Şu an için hem ülkemizde, hem de dünyada yeni tip koronavirüs salgını vakalarında yeniden yukarı doğru hareketlenme var. Üzülerek görüyoruz ki ülkemizde her gün 60’ın üzerinde vatandaşımız salgın dolayısıyla hayatını kaybediyor. Avrupa ülkeleri ve Amerika kıtasındaki ülkelerde durum daha vahim. Hepimiz biliyoruz ki bu salgından ancak tedbirlerle korunabiliriz. Temizlik, sosyal mesafe ve maske kuralına tam olarak uyduğumuzda, koronavirüse yakalanma riskini en aza indiriyoruz.” dedi.

“SEKTÖRLERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI TOBB BAŞKANIMIZA İLETTİM”


Serteser, Mart ayından itibaren yaşanan pandemi sürecinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birçok kez video konferans yöntemi ile bir araya gelme fırsatı elde ettiğini söyledi. Serteser, “Son olarak 16 Eylül 2020 tarihinde TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi toplantısına katılarak, sektörlerimizin yaşadığı sıkıntıları ve talepleri Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na ilettim. Pandemi sürecinin başından itibaren gösterdiği duyarlılık dolayısıyla Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na sizin huzurunuzda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Önümüzdeki Salı günü de Ege Bölgesi İstişare Toplantısı’na katılarak görüş ve önerileri dile getireceğim. Pandemi süreci ya da diğer konular hakkında talebi, görüşü, önerisi olan siz değerli Meclis Üyelerimiz, Meslek Komitelerimiz’in yöneticileri ve üyelerimiz bana ulaşabilir.” şeklinde konuştu.

“KIRLIOĞLU’NUN ÇALIŞMALARI ÖRNEK”


14 Eylül 2020 tarihinde Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlatan Serteser, “Bu ziyaretlerde Odamız adına iş insanı Sayın Süleyman Kırlıoğlu’na plaket takdim edildi. Yılın Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş İnsanı olan Sayın Kırlıoğlu’nu kutluyor; örnek çalışmalarının devamını diliyorum. Bu vesile ile Ahilik Haftası’nı da kutluyorum. Malumunuz olduğu üzere Ahilik, Anadolu’daki esnaf ve tüccarın iş hayatlarını düzenleyen; dürüstlük ve cömertlik esasına dayanan 9 asırlık bir gelenektir. Ahilik, aynı zamanda lonca teşkilatları vasıtasıyla işyerlerinin rekabet edebilirlikleri hakkında hüküm veren, esnaf ve tüccarın hakkaniyet çerçevesinde dükkan açabilmelerini sağlayan kurallar bütünüdür. Günümüzde de Ahilik’in esas aldığı kuralların hatırlanması gerekmektedir.” diye konuştu.

“İŞSİZLİK KRONİK BİR SORUN OLARAK KARŞIMIZDA”


Sözlerine Gaziler Günü’nü kutlayarak devam eden Hüsnü Serteser, “Ekonomimizde olumlu ve olumsuz gelişmeler aynı anda yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretimi yıllık yüzde 4,4 oranında arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı. Yine Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Tüketici güven endeksi, Eylül’de geçen aya göre yüzde 3.2 arttı. Ağustos ayında 79.4 olan endeks değeri Eylül’de 82’ye çıktı. Bu gelişmelere rağmen, işsizlik ise adeta kronik bir sorun olarak karşımızda duruyor. Yine TÜİK verilerine göre 4 milyon 101 bin kişi işsiz.” ifadelerini kullandı.

“AFYONKARAHİSAR’DAKİ TERMAL TURİZM SEKTÖRÜ İYİ DURUMDA DEĞİL”

Afyonkarahisar’daki, termal turizm sektörü ile tüm turizm sektörünün, iyi durumda olmadığını dile getiren Serteser, “Aynı şekilde özel eğitim kurumları da pandemiden en çok etkilenen sektörler arasındadır. Yumurtacılık sektörü, pandemiden önce de sıkıntılı durumdaydı, şimdi bu sıkıntılar devam etmektedir. Biz bu sektörlerden gelen istek ve talepleri, anında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e yazılı olarak, ayrıca görüşmelerimizde Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na iletiyorum. Pandemi dolayısıyla çalışması kısıtlanan düğün salonları gibi işletmeler için yeni teşvikler çıkması gerektiğine inanıyorum. Sağlık her şeyden önemlidir, sağlık dolayısıyla kısıtlama yaşanan sektörlere de destek verilmelidir. Bu konuları ben ve diğer illerdeki Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ile birlikte iletiyoruz. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu da tüm illerden gelen ilgili Bakanlar’a ve gerektiğinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a iletiyor.” dedi.

“ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”


Serteser konuşmasının devamında şunları söyledi: “Diliyorum ki Mart’tan bu yana sosyal hayatımızı ve iş hayatımızı etkileyen pandemi sürecinde yeni kısıtlamalara, yeni tedbirlere ihtiyaç kalmaz. Aksi takdirde, her kısıtlama ve tedbir, ekonomimize olumsuz tesirler bırakacaktır. Ben siz değerli iş insanlarımıza, sanayicilerimize, tüccarımıza, esnafımıza güveniyorum. Milletimizin feraseti, devletimizin gücü, hükümetimizin desteği ile bu zorlu süreci atlatacağımıza inancım tamdır. Bizler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde Oda ve Borsa camiası olarak, ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. “Allah ülkemizin yolunu açık etsin” diyerek sözlerime son veriyor; sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

UNESCO’DAN AFYONKARAHİSAR’A BİR BELGE DAHA – Afyon Hisar Gazetesi

UNESCO’DAN AFYONKARAHİSAR’A BİR BELGE DAHA – Afyon Hisar Gazetesi

Gastronomi alanında UNESCO tarafından ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan Afyonkarahisar, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in çalışmaları ile 2020 yılında ‘Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na girme başarısı yakaladı.

UNESCO tarafından ülkemizde gastronominin yarı sıra öğrenen şehirler küresel ağına dahil edilen Hatay’ın ardından ikinci şehir olduklarını da ifade eden Başkan Zeybek, emeği geçen herkese teşekkür etti.  Zeybek, “Unesco’dan yeni bir belge daha aldık. UNESCO’nun öğrenen şehirler ağına dahil olduk. 2020 yılında dünyada 55 şehir ‘Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil oldu. Bunlar içerisinde ülkemizden 3 şehir dahil oldu. Bu 3 şehirden birisi de Afyonkarahisar’ımız. 3 şehir ile birlikte UNESCO’nun ‘Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil olan şehir sayısı 7’e yükselmiş oldu. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olan hem gastronomi şehri hem de öğrenen şehirler küresel ağında bulunan 2 ilden birisiyiz. Ben bunun ilimize hayırlı neticeler vermesini temenni ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bu başarılar önümüzdeki günlerde farklı alanlarda artarak devam edeceğine inancım tamdır. Kriterleri ne ise belediye olarak ve STK’lar olarak yerine getireceğiz” dedi.

 

CENGİZ’DEN MISIRLIOĞLU’NA ZİYARET

CENGİZ’DEN MISIRLIOĞLU’NA ZİYARET

Atatürkçü Düşünce Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Veli Cengiz, İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’nu ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Yİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’nu Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Veli Cengiz ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ziyaret ederek çalışmalarında başarılar dilediler. Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Kocatepe anıtına her gün ziyarete giden Atatürk sevdalılarının orada su bulamadıkları, tuvaletlerin çok kirli olması ve il dışından gelen misafirlerin ilimizin adını kötü lanse edildiği konuşuldu. Başkan Veli Cengiz, İYİ Partili Meclis üyelerinden Atatürk’ün “İlk Hedefiniz Akdeniz” diye emir verdiği bir yerin bu kadar kirli ve bakımsız olmaması gerektiğini bunu Belediye Meclis toplantılarında gündeme getirmelerini söyledi. İYİ Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu ise, Kocatepe anıtının sadece Zafer haftasında akıllara gelmesinin yanlış olduğunu, yolun 12 ayında sürekli ziyarete gelenlerin olduğunu ve başta Valimiz, belediye başkanımız ve diğer yetkililerin bu önemli yere ilgi göstermelerini istedi.

ÖZEL İDAREDEN 34 KİLOMETRE SICAK ASFALT – Afyon Hisar Gazetesi

ÖZEL İDAREDEN 34 KİLOMETRE SICAK ASFALT – Afyon Hisar Gazetesi

Toy, kurumun toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’da yatırım programına alınan 150 kilometre stabilize yol çalışmasının tamamının gerçekleştirildiğini belirterek, 45 köprü menfez projesinin 15’nin bittiğini, 24’ünün çalışmasının sürdüğünü, 6 projenin ise maliyetinin yüksek olmasından dolayı ertelendiğini söyledi.
“5 BELEDİYE VE BİR KURUM İLE PROTOKOL YAPTIK”
Bu yıl hayata geçirilen sıcak asfalt şantiyesinin çalışmalarını anlatan Toy, şunları kaydetti:
“Sıcak asfalt çalışmaları kapsamında bu yıl 5 belediye ve bir kurum ile protokol yaptık. Protokol çerçevesinde de Çay, Emirdağ, Dinar ilçeleri, Pazarağaç, Sülün beldeleri ile Devlet Su İşleri (DSİ) Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü için Çay – İnli köyü kara yollarında toplam 34 kilometre sıcak asfalt kaplama yol yapımı gerçekleştirdik. Bu çalışmaların hepsi de ücret karşılığı yapılmıştır.”
“ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Kurumun makine parkuruna yeni araçlar kazandırıldığını aktaran Toy, kentteki devam eden içme suyu, tarımsal sulama, kanalizasyon ve okullara yaptıkları çalışmalarını anlattı. Toy, su yönetimi içinde Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in talimatları doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini, gelecek aylarda Çay ve Dinar ilçelerinde pilot bir uygulamanın hayata geçirileceğini belirterek, valiliğin koordinatörlüğünde sürdürülen ‘Kadın Kültür Evleri’, ‘Ayazini Köyü Karşılama Merkezi’, ‘Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi’ projelerinde içerisinde yer aldıklarını ifade etti. >>AA

KÖY OKULUNDAKİ ÖĞRENCİLER İÇİN SEFERBER OLDULAR – Afyon Hisar Gazetesi

KÖY OKULUNDAKİ ÖĞRENCİLER İÇİN SEFERBER OLDULAR – Afyon Hisar Gazetesi

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrenciler için ‘Köy Köy Eğitime Yolculuk’ projesinin hayata geçtiğini söyleyen Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, “İlçemizde hiç bir öğrencimiz eğitiminden uzak kalmayacak” dedi.
Emirdağ’da eğitimlerini uzaktan sürdüren öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunun proje koordinatörlüğünü yaptığı “Köy Köy Eğitime Yolculuk” projesine destekler devam ediyor. İlçede uzaktan eğitim sürecinde evinde bilgisayarı ya da internet erişimi olmayan öğrenciler için uzaktan eğitim çalışmalarına destek olmak amacıyla bir heyet oluşturuldu. Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Emirdağ Kaymakamı Osman Bilici, İlçe Jandarma Komutanı Emrah Dal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürkan Emeksiz, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Asaf Gören ve Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Bilişim Öğretmeni Dilara Gelen’den oluşan heyet Karacalar, Soğukkuyu ve Yavuz köylerinde yaşayan dijital eğitim içeriklerine ulaşamayan öğrenciler için oluşturulan ders materyallerini, okuma kitaplarını ve Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanmış örnek sorular ulaştırdılar.

“Öğrencilerimiz için elimizden gelen imkanları fazlasıyla kullanacağız”
Yaptığı ziyaretler ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Koyuncu “Pandemiden dolayı uzaktan eğitim görecek olan öğrencilerimiz için Emirdağ’da örnek teşkil edecek bir heyetimiz var. Emirdağ Kaykamımız Osman Bey ve eşi Filiz Hanım himayelerinde oluşturulan heyetimiz köy köy gezerek ne kadar ihtiyaç sahibi öğrenci varsa hepsinin eğitim öğretimine evinde devam edebilmesi için elimizden gelen imkanları fazlasıyla kullanacağız. Emirdağ’da hiç bir öğrencimiz eğitiminden uzak kalmayacak” dedi. >>İHA

3 BİN ÖĞRENCİYE TELEVİZYON YARDIMI

3 BİN ÖĞRENCİYE TELEVİZYON YARDIMI

Afyonkarahisar Valiliği’nden öğrenciler için önemli proje. Öğrenciler televizyon ile EBA’dan canlı ders takibi yapıp, yerde ders çalışmak zorunda kalmayacak.

Afyonkarahisar’da televizyonu olmadığı için EBA’dan canlı dersleri takip edemeyen ve çalışma masaları olmadığı içinde yerde ders çalışma zorunda kalan öğrencilerin imdadına Afyonkarahisar Valiliği yetişti. Valilik bünyesinde oluşturulan kampanya ile 3 bin 94 ailenin çocuğuna televizyon ve çalışma masası yardımı yapılacak.
Afyonkarahisar Valiliği önünde gerçekleştirilen törende dağıtımı yapılacak malzemelerin tanıtımı yapıldı. Törene Vali Gökmen Çiçek, vali yardımcıları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve ahşap malzemelerin yapıldığı meslek liselerinin öğretmenleri ile öğrencileri katıldı.
Gerçekleştirilen törende konuşan ve kampanyanın detayları hakkında bilgiler veren Vali Çiçek, pandemi sürecinde ülke genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da öğrencilerimiz belli bir süre uzaktan eğitimle derslerini takip etmek zorunda kaldıklarını hatırlattı. Vali Çiçek, “Bunun onlar açısından ne kadar zor olduğunu farkındayız. Biz öğrencilerimizin evlerinde kaldıkları bu süreçte çalışma ortamlarının iyileştirilmesi gerektiğini düşündük. Çocuklarımızın evlerinde iki büklüm bir şekilde yerde ders çalışmalarını istemiyoruz. Bu konuda ney yapabiliriz diye düşündüğümüzde bu projeyi başlatmaya karar verdik. Aynı zamanda EBA TV üzerinden devam eden dersleri takip edemeyen çocuklarımızın olduğu bilgisi üzerine de imkânları olmayan öğrencilerimize TV temin etmeye karar verdik” dedi.

“Öğrenciler 16 günde tespit edildi”
Kente genelinde dar gelirli ailelerin çocuklarının evlerinde televizyon olmadığı için EBA’dan canlı dersleri takip edemediklerini ve çalışma masaları da olmadığı için yerde ders çalışma zorunda kaldıklarını belirten Vali Çiçek şunları söyledi:
“İl genelinde dar gelirli olan ve çalışma masası alamayan öğrencilerimizin tespitini yaptık ve il genelinde bu şekilde ihtiyacı olan toplamda 3 bin 94 öğrencimize ulaştık. 9 Eylül tarihinde başladığımız projemizde 16 gün içerisinde ulaştığımız bu 3 bin 94 öğrencimizden bin 99’una çalışma masaları ulaştırıldı. Evlerinde TV’si olmayan ve EBA TV’ye erişim sıkıntısı yaşayan toplamda 129 öğrencimizden 69’una TV’leri ulaştırıldı. İl merkezinde dağıtım faaliyeti de bugün itibariyle başlıyor. Bin adet çalışma masası ve 20 adet TV öğrencilerimize ulaştırılacak.”

“Eğitim alanında projelerimiz devam edecek”
Vali Çiçek eğitim alanındaki ilk projelerini hayata geçirdiklerini ve eğitim alanındaki projelerin devam edeceğini vurgulayarak, “Bu ilk projemiz. Eğitim alanında projelerimiz devam edecek. Biz bu senenin sonuna kadar öğretmenlerimiz ve okul idarecilerimizle birlikte eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak Afyonkarahisar’ın eğitimdeki durumunu farklı bir noktaya taşıyacağız.
Biz çalışma masası olmayan hiçbir öğrencimizin kalmamasını istiyoruz. Bu konuda kararlıyız. Her bir öğrencimize ulaşacağız” diye konuştu. Açıklamanın ardından önceden belirlenen adreslere televizyon ve çalışma masalarının dağıtımına başlandı. >>İHA

 

EKMEĞE 15 KURUŞ ZAM – Afyon Hisar Gazetesi

EKMEĞE 15 KURUŞ ZAM – Afyon Hisar Gazetesi

2 yıl aradan sonra ekmeğe yüzde 12’lik zam yapıldı. Gelen zamla birlikte ekmeğin fiyatı 1 TL 25 kuruştan 1 TL 40 kuruşa çıktı

Afyonkarahisar’da ekmeğe 15 kuruş zam yapıldı. Yeni zamla birlikte kentte 250 gram ekmeğin fiyatı 1 TL 40 kuruş oldu. Fırıncı esnafı yapılan zamma gerekçe olarak ise un ile birlikte ekmek yapımında kullanılan diğer hammaddelere gelen zamları gösterdi.
Kentte yaklaşık 2 yıldan bu yana zam yapılmayan ekmeğe dün itibari ile 15 kuruş zam yapıldı. 1 TL 25 kuruştan satılan ekmek gelen zam ile birlikte 1 TL 40 kuruşa yükseldi. Kentte ekmek 2 yıl aradan sonra yüzde 12 zam gördü. Zamma karşın rekabet piyasası gözetilerek kentte bazı fırın ve bakkalların ise ekmeği halen 1 TL 25 kuruştan sattıkları gözlendi.
Ekmeğe yapılan zamma ise Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Un ve Unlu Mamul Üreticileri Meslek Komitesi Başkanı Burak Aşkın ekmeğe yapılan zamma gerekçe olarak ise un başta olmak üzere diğer hammaddelere son iki yılda gelen zamları gerekçe gösterdi. 2 seneden bu yanan fırıncı esnafının hammaddeye gelen zamlara direnç gösterdiğini ancak sonrasında ise kendilerinin 15 kuruşluk zam kararı almak zorunda kaldıklarını ifade etti. Aşkın, “Hammaddeye gelen zamlara karşın bizim aldığımız zam kararı düşük bile” dedi.

Vatandaşlar pandemiden dolayı zamma zamansız olduğu için tepki gösterdi
Zamma vatandaşlar ise tepki gösterdi. Vatandaşlar özellikle pandemi döneminde birçok ürüne zam geldiğini, temel gıda maddelerinden olan ekmeğe gelen zammın yerinde ve zamanında olmadığını vurguladı. Birçok kişinin pandemiden dolayı yarı zamanlı çalıştığını ya da işsiz kaldığını hatırlatan vatandaşlar ekmeğe gelen zam ile birlikte geçim sıkıntısının artacağını söyledi.
Öte yandan, kentte köy ekmeği olarak adlandırılan ve yaklaşık bin 500 le 2 bin gram arasında değişen ekmeğin fiyatı ise 6 TL’den 7 TL’ye çıktı. >>İHA

BELEDİYE MECLİSİ 1 EKİM’DE TOPLANIYOR – Afyon Hisar Gazetesi

BELEDİYE MECLİSİ 1 EKİM’DE TOPLANIYOR – Afyon Hisar Gazetesi

Belediye Meclisi, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 20. maddesi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 6.maddesi hükümleri gereğince 01 Ekim 2020 Perşembe günü saat 18.30 da Belediye Meclisi Toplantı Salonunda toplanacaktır.

Toplantıya ait gündem aşağıya çıkartılmıştır.

İlan olunur.

01 EKİM 2020 TARİHLİ OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI GÜNDEMİ

1- Gündem ile birlikte daha önce Meclis Üyelerine elektronik posta ve elden teslim edilen Eylül Ayı Meclis tutanak özetinin oylanması.
2- Belediyemiz 2021 Yılı Bütçesinin görüşülmesi.
3- Gelecek oturumun gün ve saatinin belirlenmesi.

GÜNDEME ALINACAKLAR

    TEKLİFLER

03-01- Belediyemiz 2021 Yılı Performans Programının görüşülmesi hakkında Encümen kararı.
04-02- Belediyemiz 2021 Yılında uygulanacak Gelir ve Su Tarifelerinin belirlenmesi hakkında teklif.

     EĞİTİM KÜLTÜR GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU RAPORU

05-03- Belediyemiz sınırları ve mücavir alan içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi olan öğrencilere 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında verilecek eğitim yardımı miktar ve süresinin tespiti hakkında Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu raporu.

      TRAFİK KOMİSYONU RAPORLARI

06-04- Servis taşımacılığı yapan araçlara Zabıta Müdürlüğünce düzenlenen Güzergah İzin Belgesi sürelerinin uzatılması ve ücretlerinin alınmaması hakkındaki Trafik Komisyonu raporu.
07-05- Uydukent Ekspres Minibüsleri güzergahında çalışan araç sayılarının belirlenmesi ve Atatürk Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Toki Yatılı Lisesi ve Bahçeşehir Villalarına kadar güzergah verilmesi ile ilgili talebi hakkındaki Trafik Komisyonu raporu.
08-06- Kamu kurum ve kuruluşlarından ve vatandaşlarımızdan gelen hız kesici, durak yeri, trafik levhası ve trafik ile ilgili talepler hakkındaki Trafik Komisyonu raporu.
09-07- Karaman Mahallesinde Meltem Caddesi, Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi, Mine Caddesi, Leylak Caddelerinde ücretli otopark uygulamasına geçilmesi hakkındaki Trafik Komisyonu raporu.

      BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONU RAPORLARI

10-08- Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda belirtilen Yençok=Serbest ibaresinin kaldırılarak kat yüksekliklerinin belirlenmesi hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.
11-09- İlimiz Ali İhsanpaşa Mahallesinde bulunan S.S. Modern Küçük Sanayi Sitesinde (3. KKS) imar plan değişikliği yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.
12-10- İlimiz Merkez Kocatepe Mahallesi, 876 Ada, 501, 904, 498, 497, 496, 702, 701, 700, 699, 698, 697 Nolu Parsellerin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.
13-11- Akçin Mahallesi, 482 Ada, 1 ve 2, 483 Ada, 1 ve 2, 484 Ada, 1 Numaralı Parsellere Küçük Sanayi Sitesi Alanının yapılması amaçlı ilave imar planı yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.
14-12- İlimiz Çetinkaya (Osmangazi, Orhangazi, Yeşilyurt, Ertuğrulgazi, Battalgazi) Mahallesindeki 8000 konut olarak adlandırılan toplu konut bölgesindeki 180, 301, 350, 400 m²’lik parsellerin tevhid yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.
15-13- İlimiz Merkez Çetinkaya (Selçuklu) Mahallesi, 45 Ada, 1 Parsele İbadet Alanı ve 3799 ada 1 numaralı parselin kuzeyine Belediye Hizmet Alanı yapılması için imar plan değişikliği yapılması hakkında Bayındırlık ve İmar Komisyon Raporu.

       İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ TEKLİFLERİ

16-14- İlimiz Merkez Mareşal Fevzi Çakmak (Deper) Mahallesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Karahisari Kampüsü İslami İlimler Fakültesine ek bina yapılabilmesi için imar plan değişikliği yapılması hakkında teklif.
17-15- İlimiz Merkez Ataköy Mahallesi, 4923 Adanın (eski 7256 Parsel) bulunduğu bölgeye yapılan itirazın değerlendirilmesi hakkında teklif.
18-16- İlimiz Merkez Akçin (Veysel Karani) Mahallesi, 492 Ada, 4 Parselin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması hakkında teklif.
19-17- İlimiz Merkez Akçin Mahallesi, 431 Ada, 3 Parselin bulunduğu alanda ticari amaçlı ilave imar planı yapılması hakkında teklif.
20-18- İlimiz Merkez Çetinkaya (Yenice) Mahallesi, 3624 Ada, 1 Parselin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması hakkında teklif.
21-19- İlimiz Merkez Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi, 3845 Ada, 7 Parselin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması hakkında teklif.

      TEKLİFLER

22-20- Kadın Sığınma Evi olarak kullanılmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne tahsis edilen Afyonkarahisar Merkez Karaaslan, 441 Nolu Parseldeki taşınmazın tahsisinin iptal edilmesi talebi hakkında teklif.
23-21- Mülkiyeti/Tasarrufu Belediyemize ait Gökçe Mahallesi Hıdırlık Mevkiinde 159 Ada, 108 Parsel üzerinde, bulunan 7, 8 ve  9  nolu verici istasyonu yerlerinin 10 yıla kadar süre ile kiralanması, bu hususta Belediye Encümenine yetki verilmesi hakkında teklif.
24-22- Mülkiyeti Belediyemize ait, Çetinkaya Mahallesi, 797 Ada, 60 Parsel üzerinde bulunan Tek Adımda Tarım Hizmet Birimi olarak kullanılan binanın İl Tarım Orman Müdürlüğüne tahsis edilip edilmeyeceği, tahsis edilecekse tahsisi süresinin belirlenmesi, tahsis şartlarının belirlenmesi hususunda Belediye Encümenine yetki verilmesi hakkında teklif.
25-23- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun bulunan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamındaki “Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi Proje” mizin uygulanmasında yapılacak iş ve işlemler için Belediye Encümenine yetki verilmesi, projenin uygulanması sırasında Bakanlık diğer kurum ve kuruluşlarla yapılacak olan protokol/sözleşme vb. imzalamak üzere Belediye Başkanı Mehmet ZEYBEK’e yetki verilmesi hakkında teklif.
26-24- Cadde Otoparklarına otopark borcu olan vatandaşlarımızın borçlarını 31/12/2020 tarihine kadar ödemeleri halinde, toplam borçlarına %25 indirim uygulanması talebi hakkında teklif.
27-25- Belediyemiz 2020 Yılı Bütçesinde ödenek aktarılması hakkında teklif.
 28-26- Harbiş Minibüslerinden  Maliye Kavşağı -Yeşilyol Güzergahından Mahalleye çalışan 16 adet aracın Maliye Kavşağından dönüş yaparak Mahalleye çalışmalarına izin verilmesi talebi hakkında teklif.
29-27- Kamu kurum ve kuruluşlarından ve vatandaşlarımızdan gelen hız kesici, durak yeri, trafik levhası ve trafik ile ilgili talepler hakkında teklif.